Pust je eden izmed najbolj priljubljenih slovenskih ljudskih praznikov in veseli nas, da nismo povsem podlegli ameriškemu Halloween vplivu in še vedno tako zvesto obeležujemo naš norčavi praznik. Pravijo, da si za pusta lahko karkoli, zato so pogosto naše preobleke nenavadne, zelo prijetno pa je opazovati predvsem tiste posebej izvirne. In prav taki so vedno naši šolski skupinski kostumi. Lahko bi rekli, da učitelji in učenci naše šole pust jemljemo smrtno resno in se začnemo na ta dan pripravljati že zelo hitro. Najprej se je izbrala skupna tematika, saj je nekaj najlepšega videti vse učence naše šole in seveda vrtca, kako paradirajo v usklajenih kostumih. Poseben dogodek pa je za nas tudi priprava le-teh. Letošnja skupna tema je bila promet. Starejši učenci smo pri razrednih urah razmišljali, kaj bi lahko predstavljali. Idej je bilo ogromno, a odločiti se je bilo potrebno za eno. Kaj kmalu je nastal seznam, kaj bo kateri razred pripravil in tako je tudi napočil dan za pripravo pustnih mask. Eni smo imeli res veliko dela, drugi mogoče nekoliko manj, a lahko rečemo, da so nastale res izvirne pustne maske, na katere smo gledali s ponosom. Zadnji detajli so se izpolnjevali še dan pred pustom, saj smo želeli, da bi se javnosti prikazali v čim lepši luči. Na pustni torek smo prišli v šolo v popoldanskih urah. Ta dan je za nas pravi praznik in ga celo leto nestrpno čakamo. Najprej smo pomalicali … seveda posladkali, če smo natančni, s krofi. Nato smo odšli v razrede, kjer smo se pripravili na povorko. Oblekli smo si naše kostume, se po potrebi še malo naličili in pred šolo počakali, da smo se v dolgi koloni odpravili na pričetek dogajanja – v center Cirkovc. V povorki smo sodelovali učenci od 1. do 8. razreda in vrtčevska predšolska skupina. V šolo smo odšli učenci, iz šole pa prišli …. hmm, vse drugo kot to. Vrtčevski otroci so postali gasilci, prvošolci so se vrnili z avtobusi, ki so izgledali kot pravi, drugošolci so priveslali, tretješolci so se prelevili v potnike na letalu, četrtošolci so skrbeli za prometno ureditev v preobleki kot semaforji, petošolci so se predstavili kot kolesarji, šestošolci in sedmošolci pa so se odločili, da bodo promet vzeli v svoje roke. Prvi so se predstavili kot prometni znaki, drugi pa kot radarji, ki bdijo nad vozniki, ki prvih ne upoštevajo. Kot zadnji v šolski povorki so se predstavili osmošolci, in sicer eni kot prometni stožci, drugi pa so poskrbeli za čisto vas. Kar nekaj naših učencev pa v povorki že tradicionalno sodeluje kot kurenti, pokači, hudički, nekateri pa so del folklorne skupine Vinko Korže. Povorka se je pričela ob treh. Vsaka naša skupina se je predstavila po najavi in ob predhodno izbrani glasbi. Za šolskim delom se je javnosti pokazalo tudi kar nekaj ostalih skupinskih mask. Zelo prijetno je bilo opazovati domačine in ostale gledalce, ki so z nasmehom na obrazu spremljali skupine in se ob tem zabavali. Res smo vsi skupaj pogrešali te prave povorke. Po dogajanju zunaj pa se praznovanje še ni končalo, saj se je pustovanje nadaljevalo v večnamenski cirkovški dvorani. Tako … pustne maske so šle na počitek in mogoče nekje čakajo, da jih nekoč spet obudimo. Naslednje leto še ne, takrat pridejo nove, sveže ideje.

Učenci šolskega novinarstva