V torek, 8. 9. 2020, smo četrto- in petošolci obiskali ekološko kmetijo Pri omi Neži v Mihovcah.

Najprej smo se ustavili na njivi z ajdo, kjer smo rezali ajdove cvetove za čaj. Na kmetiji smo spoznali še lan, iz katerega smo po hladnem postopku stiskali laneno olje. Iz lanenih tropin smo mleli moko, ki smo jo pakirali v vrečice. Natančno smo jo stehtali, da se je masa moke ujemala z maso napisano na embalaži. Podali smo se tudi na njivo, kjer je posajena industrijska konoplja. Ugotovili smo, da izpuliti konopljo ni mačji kašelj. A nam je vseeno uspelo. Liste konoplje smo trgali za čaj, ki smo ga tudi skuhali. Ostali smo odprtih ust, ko smo izvedeli, za kaj vse je konoplja uporabna. Čudimo se, da je na naših poljih ni posejane več. Že cesarica Marija Terezija je pri nas uveljavila zakone, ki so zahtevali, da vsak kmet določen del zemlje poseje s konopljo. Prijazna gospodarica Maja nam je spekla tudi zdrave piškote ajdovčke, ki so s krožnikov izginili kakor hitro so bili postavljeni pred nas. Komaj čakamo, da jih bomo spekli tudi doma.

Dan je bil nepozaben, izjemno poučen,  in želeli smo, da bi še kar trajal.

Polona Lešnik