Prijetno doživetje branja na travi, ki so ga prvošolci izkusili v četrtek v okviru kulturnega dne, je bilo zares enkratno. Opremljeni z odejicami so zjutraj prikorakali v šolo. Dan, namenjen uvodu v tekmovanje za bralno značko, se je pričel z obiskom pisatelja, pesnika in prevajalca Boštjana Gorenca Pižame. Nasmejali smo se njegovim besedam in se razveselili žigov njegove podobe, ki jih je odtisnil v zvezke. Prvošolci so nato prvič obiskali šolsko knjižnico. Knjižničarka Ivanka jim je predstavila pravila, ki jih bodo morali v tem prostoru upoštevati, knjižne police s slikanicami ter način izposoje. V škatli jih je čakalo presenečenje. Dobili so članske izkaznice ter uradno postali člani šolske knjižnice. Vsakemu prvošolcu posebej je knjižničarka izročila izkaznico in mu čestitala s stiskom roke. Kot člani šolske knjižnice so si prvič izposodili knjige. S knjigo v roki in odejo pod pazduho so odkorakali pred šolo, na travo. Na klopcah pod krošnjami dreves so jih pričakale njihove velike prijateljice devetošolke. Razgrnili so odeje po travnati površini in sedli v parih ali manjših skupinah skupaj z devetošolkami na odeje. Devetošolke so jim prebrale pravljice, ki so si jih izposodili. Z njimi so se pogovarjale o neznanih besedah, vsebini, vtisih. Prvošolci in devetošolke so v naravi na travi ob knjigah in pogovoru zelo uživali. O tem so pripovedovali njihovi izrazi na obrazih. Veseli me, da smo jim na obraz pričarali nasmeh.

Suzana Menoni – Planinšek